Türkiye’nin ilk “Fintech Startup Weekend” etkinliği, PayU Türkiye sponsorluğunda gerçekleşti

Türkiye’nin ilk “Fintech Startup Weekend” etkinliği, PayU Türkiye sponsorluğunda gerçekleşti PayU Türkiye’nin sponsorluğuyla, finansal teknolojilere dönük startup ekosistemini canlandırmak amacıyla gerçekleştirilen “Startup Weekend FinTech by PayU” etkinliğinde, Bruce Chandyok ve Mustafa Erbay’dan oluşan ekibin PEBBLES projesi birinci oldu.

Finansal servisler, online ödeme seçenekleri, e-ticaret ve mobil ödeme başta olmak üzere para, finans ve ödemeyle ilgili fikirlerin hepsini konu alan bir etkinlik olan, PayU Türkiye sponsorluğunda ve Stage-Co işbirliğiyle organize edilen Fintech Startup Weekend, 25-26-27 Kasım 2016 tarihlerinde Habita Coworking’te gerçekleştirildi. İlk kez fintech özelinde düzenlenen bir “startup weekend” olma özelliği taşıyan etkinlik, 100’e yakın iş fikri sahibi, yatırımcı ve fintech sektörü çalışanını bir araya getirdi.

Fintech alanındaki iş fikirlerini sunarak ekiplerini oluşturan katılımcılar, PayU Türkiye’nin yanı sıra BKM, Visa ve İninal gibi sektörel kuruluşlardan mentorlar, Gaye Ör, Engin Lofça, Özge Çelik, Yasemin Gürsel, Tanın Ayabakan, Ali Taşkın, Sibel Mangüp, Atilla Ereli, Mehmet Karaca ve Eytan Ovadya gibi isimlerin desteğiyle hafta sonu boyunca projelerini geliştirdiler.

Etkinliğin son gününde ekipler projelerini PayU Türkiye CEO’su Y. Emre Güzer, Fintechistanbul.com Kurucusu Selim Yazıcı, BIC Angels Melek Yatırımcısı Çağlar Karataş ve Taleant Kurucusu Yasemin Gürsel’den oluşan jüriye sundu.

Fintech Startup Weekend’i birincilikle tamamlayan proje, Bruce Chandyok ve Mustafa Erbay’dan oluşan ekibin PEBBLES isimli çalışması oldu. Kullanıcının, bozuk paraları üzerinde taşımadan biriktirip harcayabilmesine olanak veren bir mobil platform olan PEBBLES projesi, özel fırsatlarla ödüllendirildi. Ekip üyelerine İninal tarafından içi para yüklü prepaid kart, Gastroclub'dan 1 senelik üyelik, etkinliğin yapıldığı Habita Coworking tarafından 3 aylık ücretsiz ofis kullanma hakkı, Sendloop tarafından yüzde 50 indirimli üyelik ve Digital Age tarafından dergi aboneliği armağan edildi.

Türkiye’nin ilk FinTech Startup Weekend etkinliğinde birinci olan PEBBLES’ın yanı sıra ekiplerce hazırlanan diğer projeler şöyle sıralanıyor:

• EYESCODE: Otomatlardan para ve kredi kartı kullanmadan, göz retinası tanıma sistemiyle ürünlerin satın alınması ve daha önceden eşleştirilmiş hesap bilgileri ve kodlar sayesinde ödemenin gerçekleşmesini sağlayan bir proje.
• GAD ASSET MANAGAMENT: Emlak sahiplerinin varlıklarını kolay yönetmesi için akıllı platform fikri.
• FLASHBANK: 18-25 yaş aralığını hedefleyen bu proje ilk defa banka hesabı açacak gençlerin paralarını Flashbank hesaplarında biriktirmelerini ve yapacakları işlemleri işlem ücreti olmadan gerçekleştirmelerini hedefliyor.

PayU Türkiye CEO’su Emre Güzer, konuyla ilgili şunları söylüyor: “2014 yılından itibaren girişimcilik dünyasında en çok duyulmaya başlanan kelimelerden biri ‘Fintech’. PayU olarak biz de bu etkinliği hızla gelişen Fintech ekosisteminde yeni fikirlere sahip, girişimci ruhu olan kişilere bir fırsat sunmak amacıyla, startupların oluşturulmasında ve desteklenmesinde aracı platform olan Stage-Co ile birlikte düzenledik. Özellikle bankaların erişemediği, radarlarında olmayan işleri yakalayıp tüm ekosisteme katma değer sağlayan, son kullanıcıdan finansal kuruluşlara kadar tüm partiler için fayda sağlayan fintech ekosistemini desteklemek adına bu yola çıktık. Son yıllarda finans dünyasında inanılmaz bir hareketlilik göze çarpıyor. Müşterilerin artan ödeme ve finans ihtiyaçları doğrultusunda sunulan hizmetler, her geçen gün çeşitleniyor. Bu da pazara yeni oyuncuların ve farklı çözümlerin girmesine neden oluyor. Özellikle e-ticaret ve mobil ödeme çözümleri konusunda hızlı bir rekabet söz konusu. Stage-Co ile 2017 yılında da çeşitli Fintech Startup Weekend’ler düzenleyerek ve yeni fikirlerin oluşmasına katkı sağlayarak ilerlemek istiyoruz.”