Ortak Ödeme Sayfası

Önemli

PayU altyapısına entegre olabilmeniz gerekli bilgiler, PayU Yönetim Panelinde bulunan hesap ayarları sayfasında “Üye İşyeri Entegrasyon İsmi” (MERCHANT) ve “Kodlama Anahtarı” (SECRET KEY) şeklinde yer almaktadır.

Bu bilgiler doğrultusunda entegrasyon sürecini başlatmak için yazılım hizmeti aldığınız kurum yada kişiden destek almanız gerekmektedir.

Hali hazırda PayU entegrasyonu bulunan bir e-ticaret paketi kullanıyor iseniz, Üye İşyeri Entegrasyon İsmi ve Kodlama Anahtarı bilgileri ile kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum adımları ile ilgili yazılım hizmeti aldığınız firmadan destek almanız gerekmektedir. 

Ortak Ödeme Sayfası (Live Update-LU) Entegrasyonu

Ortak ödeme sayfası adından da anlaşılacağı üzere, temel olarak ödeme işlemlerinin PayU tarafından tasarlanan harici bir ödeme sayfasında tamamlandığı entegrasyon modelidir. Bu modelde kullanıcı kart bilgilerini PayU tarafından sağlanan güvenli ödeme sayfasında girerek ödeme işlemini tamamlar. Ortak ödeme sayfası SSL, PCI DSS gibi güvenlik sertifikalarını barındırdığından, ödeme adımları için ilave olarak SSL sertifikası almanız gerekmemektedir. 

Ortak ödeme sayfası entegrasyon dokümanı için tıklayınız

Servisler

Entegrasyon modelinden bağımsız olarak, satış sonrası bilgilendirme, iade/iptal ve onay işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için ayrıca aşağıdaki servisler mevcuttur. 

  • Anlık İşlem Bildirimi (Instant Payment Notification - IPN)

Bu servis sayesinde, PayU Yönetim Panelinizden belirlediğiniz bir URL'e başarılı statü değişimlerinde (PAYMENT_AUTHORIZED, COMPLETED, REFUND) HTTP protokolünden bildirim alırsınız. Bu bildirimden yararlanarak siparişleri kendi tarafınızda otomatik işleyebilirsiniz.

IPN servisi entegrasyon dokümanı için tıklayınız

  • İptal/İade Servisi (Instant Reverse/Refund Notification - IRN)

IRN servisi, sipariş iade ve iptal işlemlerinizi bir api aracılığı ile kendi arayüzünüzden gerçekleştirmenizi mümkün kılar. 

IRN servisi entegrasyon dokümanı için tıklayınız

  • Anlık Teslimat Bildirimi ( Instant Delivery Notification - IDN  )

Çalışma modeliniz gereği bir sipariş için yapılan ödemenin, ürün ya da hizmet müşteriye ulaştıktan sonra müşteriden tahsil edilmesini isteyebilirsiniz. Bu servis ön otorizasyon alınmış bir işlemin satışa dönüştürülmesine olanak vermektedir. Bu noktada IDN servisi işinizi görecektir. Bu servis ile ilk aşamada müşterinin kartından ilgili limit bloke edilir. Sonrasında, siz IDN ile işlemi onaylayarak bloke edilmiş olan limiti satış işlemine dönüştürebilirsiniz.

IDN servisi kullanabilmek için, öncelikle destek@payu.com.tr adresine e-posta göndererek, bu servisin aktif edilmesini talep etmeniz gerekmektedir. 

IDN servisi entegrasyon dokümanı için tıklayınız

  • Rapor Servisi ( Reporting API )

PayU altyapısında gerçekleşen tüm başarılı ve başarısız işlem hareketlerini bu servis aracılığı ile kendi altyapısınıza alabilirsiniz. 

Entegrasyon dokümanı için tıklayınız.  

  • Kart Saklama ( Token Payment - API )

Müşterilerinizin bir sonraki alışverişlerini daha hızlı ve kolay yapabilmesi için PayU altyapısının kart saklama ( token payment ) hizmetini kullanabilirsiniz. Bu şekilde, müşterileriniz her seferinde tekrar tekrar kart bilgisi girmek zorunda kalmaz. Ayrıca üyelik ve abonelik işlemleri gibi düzenli ödemeler için de bu servisi kullanabilirsiniz. 

Entegrasyon dokümanı için tıklayınız.  

  • Kart Tanıma ( Card BIN - API )

Bu servisi kullanarak müşterileriniz ödeme yaparken, kart numaralarının ilk 6 hanesini (BIN) girdiğinde otomatik olarak kartın ait olduğu ülke, banka, kart tipi, kart programı ve taksit özellikleri bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu sayede hem ödeme sayfanızı daha etkili kullanabilecek şekilde tasarlayabilir hem de müşterilerinize özel kampanyalar gösterebilirsiniz. 

Entegrasyon dokümanı için tıklayınız

  • Kart Tanıma v2 ( Card BIN - API )

Bu servis ilk versiyonuna ek olarak taksit sayısı ile birlikte komisyon oranlarını dönmektedir.

Entegrasyon dokümanı için tıklayınız