Magento 2’ye geçişte sizi bekleyenler

E-ticaret platformu olarak Magento kullananlar, ilk sürüme destek biteceği söylentisiyle, ikinci sürüme geçmek üzere hazırlıklara başladı. Her ne kadar şirket böyle bir şey olmayacağını söylese de, geçiş oranlarının arttığı belirtiliyor. Peki bu geçişte kullanıcıları neler bekliyor?

Magento, en popüler e-ticaret platformlarından birisi olmayı sürdürüyor. Bir Wordpress eklentisi olan WooCommerce ve Shopify ile ciddi bir rekabete tutuşmuş olsa da, liderliğini koruyor. Builtwith’in bu yılki verilerine göre internetteki web sitelerinin yüzde 28’ini ve ilk 1 milyondaki sitelerin yüzde 16’sını Magento oluşturuyor.

Diğer yandan, neden Magento 2’yi konuşuyoruz? Zira Magento’nun ikinci sürümü 2015’te çıktı. Ancak başlarda platformun kararsız oluşu ve belirli özellikler ile eklentilerin olmayışı, birçok şirketin bu platformu tercih etmemesinde etkili oldu. Magento’nun ilk sürüme olan desteğini yakında bitireceği söylentisi ise geçişleri hızlandırdı. 2015’ten bu yana gelişmesini sürdüren Magento 2, henüz geçmeyenler için başlangıçta biraz farklı olabilir.

Altyapı sıfırdan hazırlandı

Öncelikle var olan kurulumunuzu iyice incelemenizde fayda var. Böylece kurulumdan sonra bir sorun yaşarsanız, müdahale etmeniz kolaylaşır. İki sürüm arasında çokça benzerlik olsa da, Magento 2, tamamen baştan yazıldı. Kod, yapı ve veri mimarisi farklı ve daha karmaşık.

Veri taşıma işi, sürüm değişiminin ana yükü olacak. Magento, bunu kolaylaştırmak için bir migrasyon aracı hazırladı. Birçok önemli veri, Magento 2’ye uyumlu hâle getiriliyor. Bu aracın üç ana özelliği mevcut; öncelikle ayarlar bir web mağazasından diğerine aktarılıyor. İkinci adımda ise daha karmaşık verilerin, yani alışveriş verilerinin geçişi yapılıyor. Bundan sonra ise taşıma esnasındaki veriler düzenleniyor. Müşteri verileri ve son siparişler gibi bilgiler, bu esnada aktarılıyor.

Bu aracın haricî modüllerin verilerini taşımadığını belirtmekte fayda var. Bunun için, taşıma işini aceleye getirmeden önce, iyi bir planlama yapmalısınız. İlk birkaç denemede hata mesajları alırsanız, verilerinizi yeniden boyutlandırmanız da gerekebilir.