Global multimedya şirketi Naspers'ın iştiraki, Latin Amerika'nın bir numaralı online ödeme platformu PayU Latam artık Brezilya'da

Brezilya e-ticaret piyasası, Avianca, Groupon ve Dafiti gibi şirketler tarafından başarıyla uygulamaya konan küresel bir platform kazandı.

13 yıl önce kurulan ve Avrupa, Asya, Afrika ve Latin Amerika'da faaliyet gösteren PayU, artık Brezilya e-ticaret pazarının yeni online ödeme platformu. Bugüne kadar güvenli bir şekilde milyonlarca ticari işlemi milyon dolarlarla gerçekleştirmiş olan, gerekli her türlü yöntem bilgisi ve uygulama becerisine sahip olan PayU artık Brezilya'da da hizmet verecek. Buscapé Company (www.buscapecompany.com) tarafından temsil edilen PayU, Brezilya'nın internetteki en hızlı ve en güvenilir ödeme noktalarından biri olmayı hedefliyor.

Dört kıtada dünyanın 16 ülkesinde faaliyet gösteren PayU, yalnızca yerel e-ticaret işlemlerinin yüzde 65'ine sahip olduğu Güney Afrika'da değil, Polonya ve Romanya'da da sektör lideri konumunda.

Kolombiya merkezli PagosOnline'a bağlı olarak Latin Amerika'da 10 yıllık bir pazar deneyimi edinen ve 120 bin sanal mağaza ile iş ortaklığı bulunan PayU Latam (www.payulatam.com.br) da bu süreçte Buscapé Company tarafından temsil edilecek. Her iki şirket de, telekomünikasyon, internet ve eğlence sektörlerini de çalışma alanına ekleyen ve 60'ı aşkın ülkede faaliyet gösteren Naspers'ın iştiraki.

Buscapé Company CEO'su Romero Rodrigues, "İnternetten alışveriş yapanların en büyük motivasyonu zaman kazanmak. Aynı zamanda yüzde 100 güvende hissedebilecekleri hızlı ve kolay ödeme seçenekleri de arıyorlar. Dolayısıyla PayU'nun Brezilyalı sanal girişimcilere, küçük ve büyük ölçekli işletmelere sunabileceği en büyük avantaj güvenlik ve kolaylık" diyor.

PayU, her türlü e-ticaret segmentine yönelik geliştirdiği kolay entegrasyon seçenekleri sayesinde, pazaryeri hizmetleri (service marketplaces), video, müzik (ve tanıtım müzikleri), turistik paketler, uçak bileti, online kurslar ve mobil uygulamalara odaklanacak. Aynı zamanda yüksek meblağlı işlemleri de gerçekleştirebilecek. PayU Latam'ın kabul ettiği kredi kartları ise, Visa, MasterCard, American Express ve Diners olacak.

PayU Latam Direktörü Martin Schrimpff ise, konuyla ilgili şunları söylüyor: "PayU, kısa sürede ve yüksek verimlilikle her türlü dijital iş alanına entegre edilebiliyor. Latin Amerika'daki müşterilerimiz arasında, Groupon, Dafiti, Exito.com ve Copa Airlines'a ek olarak, 2009'dan bu yana online uçak bileti satışı ve bağlantılı havayolu hizmetlerinin temininde platformumuzu kullanan, yakın zamanda da ticari işlemlerinde güvenliği artırmaya yönelik sahtecilik önleme (anti-fraud) sistemimizi uygulamalarına dahil eden Avianca var."

Güvenli İşlem 

Brezilya'nın yeni online ödeme platformu, halihazırda kredi kartıyla yapılan işlemlerde dünyanın en yüksek güvenlik standardını kapsayan PCI DSS International sertifikasına sahip. Bu sertifika, Visa, Mastercard ve American Express gibi en saygın kredi kartı kuruluşlarına veriliyor. PayU Latam sahip olduğu PCI DSS sertifikası ile kredi kartıyla yapılan tüm işlemlerde güvenlik politikası, gizlilik ve veri bütünlüğü konularında iş ortaklarına güven veriyor.

Brezilya'daki PayU Latam, ek güvenlik tedbirleri geliştirmek amacıyla, aynı zamanda Buscapé Company içinde faaliyet gösteren, risk yönetimi çözümleri ve sahtecilik tespiti alanlarında uzmanlaşan FControl ile entegre edilmiş durumda. Sinir ağları ve yapay zekâ kullanan teknolojiler aracılığla gerçek zamanlı olarak sahteciliği tespit edebilen FControl araçları, mikro-girişimlerin ve küçük ölçekli e-ticaret işletmelerinin kapanmasında en büyük etkenlerden biri olan e-ticaret süreçlerindeki mali kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyor.

Groupon Latin Amerika Operasyon Müdürü Cesar Karque, “PayU Latam aracılığıyla müşterilerimize sunduğumuz ayrıcalıklı alışveriş deneyimi sayesinde tamamlanan işlem sayısı her yıl daha fazla arttı. Tepki süresi kısa, sahtecilik önleme sistemi güvenilir ve etkili olduğu için, biz de her seferinde zamanında harekete geçebildik" diyor.

Entegrasyon 

PayU hesabını aktif hale getirmek, e-ticaret girişimcileri için çok kolay. Sanal girişimciler, geleneksel yöntemler veya web hizmeti üzerinden entegrasyonu tamamladıktan ve yerel onaylama aşamasında gerekli olan tüm testleri yaptırdıktan sonra satışa başlayabiliyor ve PayU Latam hesaplarını banka hesaplarına her an aktarabiliyorlar. Alıcıların ise, satın alma işlemleri için PayU'ya kaydolmaları gerekmiyor. Bu da, işlemin şeffaflığı ve basitliği nedeniyle alıcının online satın alma davranışını tetikleyerek e-ticaret sitelerinin dönüşüm oranlarını artırıyor.

Brezilya E-ticaret Piyasası

E-ticaret verilerinde uzmanlaşan e-bit'in elde ettiği sonuçlara göre, 2012 yılındaki işlem sayısı toplam 66,7 milyon. Bu rakam, bir önceki yıla oranla yüzde 24,2 artış demek. Bu talep artışıyla bağlantılı olarak sanal müşterilerin sayısı da her geçen gün yükselerek 10,3 milyon yeni müşteriye ulaştı. Bugün Brezilya'da en az bir kez internetten alışveriş yapanların sayısı ise 42,2 milyon. 2013 yılında B2C e-ticaret segmentinin 12 milyar dolara ve yüzde 25'lik nominal büyüme oranına ulaşması bekleniyor.