Ziyaretçiler mobil sayfanızda ne arıyor?

E-ticarette mobil cihazların artan trafiği, mobil site optimizasyonu konusunda yeni yaklaşımlar benimseyenlerin avantaj elde etmesini sağlıyor.

Bir mobil web sitesinin hızını ölçmek için birden fazla ölçek kullanılabilir. Fakat mobil site optimizasyonuna dair okuyabileceğiniz makalelerin çoğu iki ölçekten bahseder ve birini odağına alır: Speed Index (Hız endeksi; sayfanın görünür kısmının ortaya konma süresi) veya İlk Kompozisyon (içerik gösterilene kadar geçen süre).

Mobil trafik günümüzde müthiş bir büyüme gösteriyor. Bununla baş etmek ve mobil sayfaların optimizasyonunu değerlendirmek için yeni yöntemler ortaya çıkıyor.

Bugüne kadar kullanılan tüm yöntemler, ekranın görünen bölümündeki içerik odağında değerlendirmeye dayalı. Yaygın anlayış, mobil sayfanın bu bölümünü optimize etmenin öncelikli olduğu yönünde. Fakat bunu yaparken kullanıcıları ve sayfayla girdikleri etkileşimi etkileyen etkenleri doğru değerlendiriyor muyuz?

Mobil kullanıcıların gerçek davranışları

Birçok uzmana göre bir mobil web sayfasının ilk yüklemede ekranda görülecek bölümünü hızlandırmak, optimizasyonun ana odağı olmalıdır. Fakat veriler kullanıcıların aynı fikirde olmadığını gösteriyor.

Kullanıcıların bilgisayarlarda gösterdikleri ekran kaydırma davranışlarına dair birçok istatistik varken, mobil cihazlar için bu veriye sahip olan tek kaynak Chartbeat.

Şirket tarafından sağlanan verilere göre, mobil kullanıcıların yüzde 25’i daha görünen bölgenin yüklenmesini bile beklemeden sayfayı kaydırıyor ve yüzde 66’sı sayfanın görünmeyen tarafındaki henüz tam yüklenmemiş bölümlere dikkat ediyor.

Kullanıcıların gerçek davranışları bu şekildeyken, geliştiriciler neden ekrana sığan ilk bölümün optimizasyonuna odaklanıyorlar? Yanıt sandığınızdan daha basit: İstatistik ve davranış ölçümleri donanım odaklı oldukları için; mobil sayfaları insanlar yerine makinelerin kolay ölçümleyebileceği şekilde iyileştiriyoruz.

Mobil sayfa optimizasyonu konusunda asıl sorulması gereken soru, sayfada önce ‘nereyi’ değil, ‘neyi’ öne çıkaracağınız olmalıdır. Amazon, veri odaklı bu yaklaşımı en iyi şekilde uygulayarak önemli bir örnek teşkil ediyor.

Amazon, kullanıcılarını tanıyor

Her gün dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon’u ziyaret ediyor; Amazon ise onların sitedeki her adımını izliyor. Davranış verilerini analiz etmek, firmaya mobil ürün sayfalarının verimliliğini sürekli artırma kabiliyeti sağlıyor.

Amazon mobil web sayfalarının ilk indirdikleri öğeler, ürünün ismi ve fotoğrafı oluyor. Bu noktada amaç önemli her şeyi kullanıcıya sunmak değil, doğru yerde olduğunu bilmesini sağlamak.

İkinci aşamada ürünün fiyatı, stok bilgisi ve satın alma tuşu yükleniyor. Bunları sosyal medya tuşları, taksit seçenekleri, özel teklifler ve benzeri etkileşime geçilebilir öğeler takip ediyor.

Geriye kalan ürün açıklaması, bilgileri, incelemeler gibi bilgi içeren öğeler, önem sıralarına göre yüklenerek sayfa tamamlanıyor.

Sonuç olarak, mobil sitenizin günümüz cihazlarınca belirlenen ilk görünen kısmına odaklanmak yerine, kullanıcılarınız için önemli olan faktörleri göz önünde bulundurarak iyileştirmeniz tavsiye ediliyor. Bunu gerçekleştirmenin tek yolu ise doğru veri araçlarından faydalanmak.