Wordpress ile online mağaza açabilir miyim?

Web sitesi kurmak isteyenler için uzun süredir pratik ve çok yönlü bir çözüm sunan Wordpress, ücretsiz olmasıyla da dünyanın en popüler hazır web sitesi hazırlama platformlarından birine dönüşmüş durumda. Wordpress, çeşitli eklentilerle e-ticaret siteleri de ortaya çıkartabiliyor. Bunlardan en popüleri olan WooCommerce ile ödeme almak çok kolay.

E-ticaret yapmak isteyenleri farklı kulvarlarda ciddi bir mücadele bekliyor. Kendi ürünlerinizi üretmiyorsanız, ne satacağınıza karar vermek için ciddi bir pazar araştırması yapmalı, tedarikçileri bulmalı, onlarla anlaşmalısınız. Bir yandan e-ticaret markanızı yaratmanız, bu konuda gereken insan kaynaklarını bir araya getirmeniz, bir e-ticaret platformu kurmanız, depo, lojistik işlemlerini çözmeniz, ödeme altyapısı entegre etmeniz ve pazarlama ile tüketicilere ulaşmanız gerekiyor. İnternetten satış yapmaya başlamak isteyenler için genelde en korkutucu soruların başında “hangi e-ticaret platformu en iyisi” ve “nasıl ödeme alacağım” geliyor.

Bu iki soruyu tek seferde yanıtlamaya çalışalım. Öncelikle web sitesi oluşturmak isteyenler için Wordpress’in basit bir kişisel siteden devasa bir alışveriş sitesine kadar her şeye muktedir olduğunu söyleyerek başlayabiliriz.

Wordpress e-ticaret için uygun mu?

Wordpress, açık kaynaklı bir web yazılımı. PHP ile hazırlanan bu yazılımı sitenize kurduktan ve içeriği depolayacağı veritabanını kurup bağlantıyı yaptıktan sonra, dilediğiniz gibi temalar kurabilir, bunları özelleştirebilir, hatta sıfırdan her şeyi Wordpress’in sunduğu programlama imkânları ve uzantılarla birleştirerek kendi e-ticaret sitenizi yaratabilirsiniz.

Bu konuda da hazır çözümler elbette mevcut. Örneğin WooCommerce adlı Wordpress eklentisi, son derece basit bir şekilde, detaylı bir e-ticaret sitesinin tüm gereksinimlerini sunuyor.

WooCommerce ile e-ticarete başlayabilir miyim?

Kurulumu yapılıp etkinleştirildikten sonra, WooCommerce’i de temalarla özelleştirebilirsiniz. Dilediğiniz gibi kategoriler ve altına ürünler ekleyebildiğiniz WooCommerce, ürün ve müşteri yönetimi açısından da detaylı seçenekler sunuyor. Kampanya ve indirim desteği sunan yazılım, pratik ödeme sayfasıyla da müşterilerin hızlı bir şekilde alışverişi sonlandırmasını sağlıyor. 

Gereken ayarları yaptıktan sonra, ödeme entegrasyonu da son derece kolay. WooCommerce, çeşitli ödeme altyapılarını destekliyor ve bunları seçerek ödeme sayfasını oluşturabiliyorsunuz.

Wordpress üzerinden ödeme nasıl alınır?

PayU’nun özel bir eklentiyle desteklediği WooCommerce, Türkiye ve dünyanın dört bir yanında kolayca satış yapmak isteyenleri bekliyor.

Hiçbir yazılım bilgisi gerektirmeden Wordpress arayüzünden çalıştırılan eklenti, PayU işyerlerine ücretsiz sunuluyor. Kurulumdan sonra hemen ödeme almaya başlayacağınız yapıda, alışveriş PayU’nun güvenli ödeme sayfasından tamamlanıyor. 

SSL ve PCI DSS sertifikaları ile güvenliği sağlanan yapıda, ek bir SSL sertifikası kurulumuna da gerek kalmıyor.