Wix ile eksiksiz bir e-ticaret sitesi kurmak mümkün mü?

Ücretsiz web sitesi oluşturma servisi Wix, özelleştirilmiş araçlar yardımıyla bir hayli kolay şekilde e-ticaret siteleri de oluşturulmasını ve anında satış yapmaya başlanmasını mümkün kılıyor. Peki, Wix ile kuracağınız bir e-ticaret sitesi diğerleriyle boy ölçüşebilir mi dersiniz?

 

Bu yazıyı okuyorsanız, büyük bir ihtimalle ilk sitenizi kurup e-ticarete atılmayı planlıyor ya da mevcut sitenizi iyileştirmek için alternatifler arıyorsunuz. Wix, şaşırtıcı şekilde “ucuz etin yahnisi tatsız olur” atasözünün dijital teknolojiler alanında geçersiz olabileceğini kanıtlayan özelliklerle dolu.

 

İnsanlar 2006 yılından beri Wix’i kullanarak web siteleri tasarlıyor. Bu yapının yıllara meydan okumasını sağlayan başlıca özelliği, bir satır kod yazmadan web siteleri yayınlanabilmesine olanak tanıması. Ancak zaman içerisinde bir hayli geliştirilen Wix, artık ilk bakışta sürükle-bırak tekniğiyle tasarlandıklarına inanılmayacak kadar müthiş görünen ve sorunsuz çalışan web sitelerinin yayınlanmasını sağlıyor.

 

Wix ile neyi nasıl ve ne kadar yapabileceğinize geçmeden önce bir uyarıda bulunmakta fayda var: E-ticaret sitenizi oluşturmak için standart Wix servisi yerine, şirketin e-ticaret sitelerine özel olarak geliştirdiği tam teşekküllü araçlar içeren WixStores’u tercih etmeleri kritik bir gereklilik.

 

Şablonları özelleştirin

WixStores’un en güzel yanı (onunla PayU altyapısını kullanabilmenizin dışında), başlangıçta bomboş bir sayfa olan e-ticaret sitenizi tasarlarken her adımda size rehberlik etmesi.

 

Sanal mağazanızı kurmaya başlarken ilk yapmanız gereken, profesyonelce tasarlanmış hazır site şablonlarından birisini seçmek. Farklı yapıda ve görünümde tasarlanan bu şablonların her biri farklı bir e-ticaret yaklaşımı için uygunken, sürükle ve bırak yöntemli mağaza kurucusu sayesinde kendinize özel ve tam anlamıyla kişiselleştirilebilir bir sanal mağaza da kurabilirsiniz.

 

WixStores’tan seçeceğiniz tüm şablonlar istisnasız olarak bir ürün galerisine, ürün sayfasına, alışveriş sepetine, sipariş ve teşekkür sayfasına sahiptir. Bu bölüm ve sayfalardan sipariş kısmı hariç hepsini istediğiniz gibi basitçe özelleştirmeniz mümkün. Üstelik, tasarladığınız site otomatik olarak mobil cihazlara da uyumlu hale getiriliyor. Öte yandan uygulama mağazasından ihtiyaç duyduğunuz araçları edinerek, e-ticaret sitenizi geliştirmeniz mümkün.

 

Wix ile oluşturacağınız e-ticaret sitenizin barına hizmetini (hosting) ücretsiz olarak alıyorsunuz. Sitenizi oluşturmayı bitirdikten sonra, sahip olduğunuz herhangi bir alan adına (domain) bağlayabiliyorsunuz.

 

Mağazanızı yönetin

WixStores ile e-ticaret sitenizin nasıl görüneceğine karar verirken iyi vakit geçireceğinize eminiz. Karşılaşacağınız site oluşturma aracına kısa sürede alışacak ve çocuk oyuncağı olduğunu fark edeceksiniz. WixStores’un bizler için asıl heyecan verici yanı ise bir dijital mağazanın neredeyse tüm ihtiyaçlarını gözeten özellikleri.

Wix ile kuracağınız e-ticaret sitenizi yönetmek için herhangi bir üçüncü taraf yazılımına ya da web servisine ihtiyacınız yok. Envanter yönetiminden vergilendirmeye kadar tüm detayları tek bir kontrol paneli üzerinden yönetmeniz mümkün.

 

Platformun e-ticaret yönetimi açısından sunduğu özelliklere göz atacak olursak:

 

 • Kolay ve güvenilir ödeme: WixStores ile kurduğunuz e-ticaret sitelerinde PayU’nun kolay ve güvenilir ödeme çözümlerini kullanabilirsiniz.
   
 • Teslimat ve vergi kuralları: Satışa sunduğunuz her bir ürün için teslimat ve vergi kuralları belirleyebilirsiniz. Böylece müşterilerinizin bulunduğu şehir ve ülkeye göre sipariş tutarı otomatik olarak hesaplanır.
   
 • Onay mekanizma: WixStores ile kurduğunuz e-ticaret sitesinde bir ürün satıldığında, otomatik olarak hem size hem de müşterinize bir bilgilendirme e-postası gönderilir. Bu sayede gönderim için geç kalmazsınız.
   
 • Statik alışveriş sepeti: Mağazanızın alışveriş sepeti simgesi sitenizin her sayfasında belirir ve müşterilerinizin almayı planladıkları ürünleri her an görebilmelerini ve alışverişlerini tamamlamalarını sağlar.
   
 • Sipariş takibi: Verilen her sipariş, tüm detaylarıyla birlikte Mağaza Yöneticisi aracına eklenir. Sipariş takibini sağlıklı yapabilmek için gönderdiğiniz her ürünün ardından Mağaza Yöneticisi’nde gönderdiğinize dair işaretleme yapmanız tavsiye edilir.
   
 • Envanter yönetimi: Mağaza Yöneticisi aracına stoklarınızdaki her ürünün farklı renk ve boyutlarından kaç tane olduğunu girebilirsiniz.
   
 • Müşterilerinize ulaşın: Sitenize kayıt olan müşterilere ‘ShoutOut’ ismi verilen bültenler gönderebilirsiniz. Ayrıca müşterileri farklı özelliklerine göre kategorilere ayırmak ve ilgileri doğrultusunda indirim ve fırsatlardan haberdar edebilmek de mümkün.

 

Wix ile e-ticaret sitesi kurma ve WixStores hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.