Türkiye’deki tüm e-ticaret siteleri ETBİS ile izlenecek

ETBİS sistemi, müşteri mağduriyetlerini önleyecek ve yerli e-ticaret verilerini anlamlı istatistiklere dönüştürecek.

İstenmeyen e-posta ve SMS gönderimi konusunda yapılan düzenlemelerin ardından, e-ticaret platformları şimdi de ortak bir sistemde bir araya getirilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, hâlâ istemedikleri ve izin vermedikleri halde ticari iletiler alan müşterilerin şikâyetleri doğrultusunda Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ni (ETBİS) kurma kararı aldı. ETBİS, müşterilerin sisteme girerek ileti tercihlerini yönetmelerine olanak tanıyacak.

ETBİS vatandaşların rahatsızlığını en aza indirmenin yanı sıra, yerli e-ticaret ekosistemini bir araya getirmeyi amaçlıyor. E-ticaret platformları bu sistem üzerinden elektronik ileti gönderimine dair süreçleri yönetebilecekler.

Günümüzde çeşitli şekillerde toplanan veriler, Türkiye e-ticaret pazarının müthiş büyüme gösterdiğine işaret ediyor. Fakat pazara dair bildiklerimiz hâlâ kısıtlı. ETBİS üzerinden toplanan detaylı veriler, e-ticaret alanında sağlıklı ve sürdürülebilir politikalar üretilmesini mümkün kılacak. Yerli e-ticaret alanına dair toplanan önemli veriler eticaret.gov.tr adresi üzerinden yayınlanacak.

ETBİS’in verimli olabilmesi için yerli e-ticaret ekosisteminin katılımı zorunlu kılındı. Elektronik ticaretin gelişiminin izlenebilmesi ve değerlendirilebilmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve diğer gerçek veya tüzel kişilerin Bakanlığa bildirimde bulunmasına yönelik yükümlülük getirildi.

E-ticaretin gelişimini izlemeye ve değerlendirmeye imkân sağlayacak olan sistem için istenilen bilgileri sunmayan kurumlara Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 20 bin TL’ye kadar ulaşan idari para cezaları verilecek.

PayU İşyerleri için önemli not:

Bu kapsamda bu adresten sisteme giriş sağlanarak kayıt yapabilirsiniz. 

Kayıt esnasında “Hizmet Sağlayıcı” olarak PayU’nun seçildiği durumda, PayU Üye İşyeri Numarası istenmektedir. Bu numara için "PayU Yönetim Paneli -- Hesap Yönetimi -- Genel" bölümünde yer alan “Kayıt Numarası” kullanılabilir.  

Detaylı bilgi almak için https://www.eticaret.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.