Gelecek sosyal ağlarda değil videoda

Ergenlik çağındakiler 7/24 akıllı telefonlarıyla birbirlerine bağlı yaşıyorlar. Üstelik sosyal ağların da aktif katılımcısı hâlindeler. Fakat video için harcadıkları vakit, sosyal medyaya ayrılan vakti geride bırakıyor.

Google’ın 13 ile 34 yaş arasındakilerle yaptığı yaptığı bir araştırmada, 13-17 yaş grubunun akıllı telefonlarıyla en çok internetten video izlediklerini ortaya koydu.

Akıllı telefonla günde üç saatten fazla yapılan aktiviteleri ayıran araştırmada, 13-17 yaş arasının dağılımı şu şekilde gerçekleşti:

  • %71’i internetten video izliyor (TV, film, video)
  • %52’si mesajlaşma uygulaması kullanıyor
  • %51’i sosyal ağ kullanıyor
  • %42’si oyun oynuyor

ABD’de gerçekleşen araştırmada, ergenlerin iletişim tercihlerinin başında yüzde 38 ile SMS başta geliyor. Ancak ABD, birçok ülkeden çok SMS kullanıyor ve mesajlaşma uygulamaları bu yüzden %18 ile ikinci sırada olabilir.

Mesaj atmak fiziksel yakınlıkla eşdeğer

Yüz yüze iletişim ise yüzde 15 pay ile pek popüler değil. Aslına bakarsanız, araştırmaya katılanlar her üç kişiden birisi SMS gönderilen kişinin fiziksel olarak yakın birisi olduğunu belirtiyor.

Videolarla sosyal medyadan daha çok geçiren ergenlere göre, sosyal medyadaki takipçi sayısı büyük öneme sahip. Katılımcıların yüzde 53’ü sahip olduğu takipçi sayısına önem verdiğini söylerken, bu oran 18-24 yaş arasında yüzde 41’e, 25-34 yaş arasında ise yüzde 42’ye düşüyor.

İnternet alışverişi kolay, hızlı ve ekonomik

Mobil harcamalara bakıldığında, 13-17 yaş arasındakilerin yüzde 68’i internetten alışverişi, yüzde 88’i ise mağazadan alışverişi tercih ediyor.

İnternet alışverişini yüzde 61’i kolay, yüzde 41’i hızlı ve yüzde 49’u daha uygun buluyor.

Online alışverişteki tercihlerinin başında ise yüzde 38 ile oyun geliyor. Bunu yüzde 36 ile kitap, yüzde 33 ile giyim, yüzde 31 ile elektronik, yüzde 29 ile aksesuar, yüzde 21 ile market alışverişi izliyor.

Fiziksel mağazada ise bir numarada yüzde 64 ille giyim yer alıyor. Bunu yüzde 50 ile aksesuar, yüzde 49 ile oyunlar ve kitaplar, yüzde 46 ile elektronik, yüzde 38 ile market alışverişi izliyor.