Sanal POS nedir, nasıl online ödeme alırsınız?

Nasıl ki mağazalar POS (Point-of-Sale) cihazları kullanarak kredi kartlarımızdan, banka kartlarımızdan ödeme alabiliyor, internet mağazaları da Sanal POS (Virtual Point-of-Sale) cihazlarıyla dijital olarak bu işlemi gerçekleştiriyorlar.

İnternet çağında doğan şirketlerin ve girişimlerin yükselişi ile e-ticaret de son yıllarda altın çağını yaşamaya başladı. Böylece mağazalara giderek alışveriş yapmak yerini telefondan, bilgisayardan hatta çeşitli ev aletlerinden birkaç dokunuşla sipariş vermeye bıraktı. 

Alışveriş değişince, ödeme de değişti. Birçok noktada geçerli kredi kartı terminalleri ya da teknik adıyla POS cihazları da yerini Sanal POS’lara bıraktı. 

Sanal POS terminali, fiziksel POS terminalinin web tabanlı bir sürümü desek, yanlış olmaz. Tıpkı bir POS cihazı gibi, sanal POS da banka ve kredi kartlarından ödeme alma işlemini gerçekleştirir. 

Bunu e-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz gibi, tek seferlik ödemeler için de kullanmanız mümkündür. Her ne kadar çağımız internet çağı olsa da, telefonla, faksla, e-postayla kredi kartı bilgileri paylaşılarak alışveriş yapmaya devam ediliyor.  

Sanal POS ile neler yapabilirsiniz?

  • Banka ya da kredi kartıyla online ödeme alırsınız
  • Yurt dışına ya da yurt içine online satış yapabilirsiniz
  • Taksitli satış yaparsınız
  • Tekrar eden ödemeleri zamanlayabilirsiniz
  • Kart bilgilerini saklayarak müşterilerinize alışverişte zaman kazandırırsınız 
  • Pazaryeri (marketplace) modeliyle kendi pazaryerinizi oluşturabilirsiniz. 

Sanal POS hizmetinden yararlanabilmek için Bankanızın ya da Ödeme Kuruluşunun verdiği Sanal POS yazılımını e-ticaret altyapınıza entegre etmeniz gerekir. Bunun için Sanal POS sağlayan kuruluşun paylaştığı entegrasyon dokümanlarını kullanabilirsiniz.

Sanal POS nereden alınır?

Türkiyede Sanal POS hizmeti, Bankalar ya da Ödeme Kuruluşları tarafından veriliyor.  

Ödeme sisteminizi bankadan almayı tercih ederseniz, müşterilerinize farklı online ödeme seçenekleri sunabilmek için tüm bankalarla anlaşmanız gerekebilir. Ancak PayU gibi ödeme kuruluşları sizi tek tek bankalarla anlaşmak, her birine ödenecek farklı komisyonları hesaplamak, farklı ödeme vadelerine tabi olmak gibi dertlerden kurtaracaktır. Üstelik tek bir sözleşme ve entegrasyonla da yazılım maliyetlerinizi düşürecektir.

Ayrıca, yurt dışı ödemeleri alma, taksitlendirme ve kredi kartı dolandırıcılığına karşı fraud koruması gibi özellikleriyle de işinizi kolaylaştırır.