Sanal POS Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir online mağaza açıp e-ticarete başlamak oldukça kolay olsa da  Sanal POS alırken dikkat edilmesi gereken farklı noktaları da gözden kaçırmamak gerekiyor. Bazen üzerinde uzun zaman düşündüğünüz bir ürünü ya da fikri hayata geçirirken, iş modeliniz ya da sektörünüz nedeniyle Sanal POS başvurusunda bazı kısıtlamalarla karşılaşabilir ya da Sanal POS alamayabilirsiniz. Bu nedenle e-ticarete girerken yapacağınız iş ile ilgili mevzuatın yanı sıra Ödeme Kuruluşları ya da Bankalarla iletişime geçip iş modelinizle de ilgili de risk açısından görüş almalısınız. 

Ödeme Kuruluşları ve Bankalar, Sanal POS talebinde bulunan işyerlerini değerlendirirken farklı kaynaklardan ve mevzuatlardan yararlanıyor. Türkiye’de MASAK, BKM, BDDK, MasterCard ve VISA ile yerel kanunlardan oluşan geniş bir liste söz konusu. Bu kapsamda Sanal POS verilemeyen yasaklı kategoriler olduğu gibi Sanal POS verilse de sürekli denetlenen işyerleri ya da kategoriler bulunuyor.

Hem dünyada hem de ülkemizde farklı kategorilerde online satışa ilişkin farklı kısıtlamalar var. Örneğin Türkiye’de internet üzerinden reçeteyle ilaç ya da fon ve hisse senedi satışı yasak. PayU Türkiye olarak hazırladığımız ve Sanal POS hizmeti verilemeyen, kısaca yasaklı kategoriler olarak adlandırılan sektörlerin listesine bu adresten ulaşabilirsiniz. Farklı bir alanda satış yapmayı düşünüyorsanız Sanal POS başvurusunda bulunmadan önce bu kategorileri mutlaka incelemelisiniz.

Peki istisna uygulanan sektörler var mı? Bu sorunun da ne yazık ki olumlu bir cevabı yok. Kurallar oldukça kesin ve uymayan kuruluş ve firmalara da ciddi yaptırımlar uygulanıyor.

Buna ek olarak internet üzerinden satış yaparken izin belgesi ya da benzeri belgeler gerektiren sektörler ya da iş modelleri de bulunuyor. Örneğin av ve spor amaçlı silahların online satışı için Emniyet Müdürlüğü’nden alınan izin belgesi alınmalı. Dernek vb. kuruluşların da internet üzerinden online satış yapabilmesi için alması gereken farklı izin belgeleri mevcut. Fakat bu işyerlerinin de düzenli olarak denetlendiğini hatırlatalım.

Tüm bunların yanı sıra iş modeliniz MASAK kurallarına uyumlu olmalı.  

MASAK, Visa, MasterCard ve BDDK benzeri yapılardan farklı olarak T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi kapsamında denetim yapan bir kurumdur. Bu nedenle Sanal POS alacak işyerlerinin iş modellerinin de, yasaklı kategorilerde faaliyet göstermeseler dahi titizlikle incelenmesi, olası bir suç gelirlerinin aklanması faaliyetinin önüne geçilmesi açısından büyük önem taşıyor. Sanal POS almak isteyen işyerlerinin, iş modellerine ilişkin soruları ayrıntılı bir şekilde yanıtlaması ve gerekli tüm belge ile bilgileri eksiksiz bir şekilde iletmesi Sanal POS değerlendirme sürecini hızlandıracak ve bu sürecin olumlu sonuçlanmasına büyük katkıda bulunacaktır.  

İşyerlerinin e-ticaret operasyonlarını kesintisiz ve sorunsuzca devam ettirebilmeleri açısından Sanal POS hizmetini kesintisiz verebilecek, fraud (sahtecilik) ve chargeback (harcama itirazı) işlemlerden korunmalarını sağlayabilecek Ödeme Kuruluşları ile çalışmaları oldukça önemli. Öte yandan PayU Türkiye olarak işyerlerimize karşı sorumluluklarımızın yanı sıra kart kullanıcılarının da dolandırılmasının ya da sıkıntı yaşamalarının önüne geçecek önlemleri almamız gerektiğine de inanıyoruz.

İşyerlerimizin ödeme operasyonları da kart sahiplerinin güvenliği de büyük ölçüde Ödeme Kuruluşlarının risk denetimine yakından bağlı. Bu nedenle ekip olarak günlük uğraşlarımızın önemli bir kısmı her noktada riski minimize etmek üzerine yoğunlaşıyor ve e-ticaret operasyonlarının sorun yaşanmaksızın devam etmesi için çalışıyoruz.

Yazan: Cemal Bekar / PayU EMEA Üye İşyeri Risk Ekibi, Süreç Yöneticisi