Sanal mağazanızı kim, nerede, nasıl barındıracak?

Kendi e-ticaret platformunuzu kurmak istediğinizde birçok detayı açıklığa kavuşturmanız gerekir. Detayların listesi sitenin ismi, tasarımı, kullanışlılığı, lojistik şeklinde uzayıp gidiyor. Bunlar arasında yer alan ödemeleri nasıl alacağınız sorusunun yanıtı PayU iken, hosting kısmında yapacağınız seçimlerde de dikkat etmeniz gereken püf noktaları vardır.

Hosting, sanal mağazanızın internet kullanıcıları tarafından ulaşılabilmesini sağlayan barındırma hizmetine verilen isimdir. Sitenizin sürekliliği, yüklenme hızı ve işlemlerinin sağlıklı şekilde işlemesinde seçtiğiniz servis sağlayıcısı kritik rol oynar.

Barındırma hizmeti alacağınız servis sağlayıcısını seçerken, aşağıdaki e-ticaret odaklı püf noktalarını gözden kaçırmayın:

Ulaşılabilirlik: Ziyaretçilerin 7/24 sanal mağazanıza ulaşabilmeleri gerekir. Barındırma hizmetinin sürekli olarak siteyi ayakta ve dolayısıyla mağazanızı sürekli satışa hazır tutabilmesi tercih sebeplerinin başında geliyor.

Hız: Günümüz internet kullanıcıları sürekli artan seçenekleri değerlendirmeye çalışırken, aynı zamanda daha sabırsız ve talepkar davranıyorlar. Barındırma hizmetinin sitenize yüksek yükleme hızları sunması, satış yapma şansınızı artırır.

Uyarlanabilirlik: Barındırma hizmetinin web sitenizdeki özel içerikleri ve tipolojiyi desteklemesi önemlidir. Aksi takdirde umduğunuz deneyimi ziyaretçilere sunamazsınız. İşlerinizi daha sistematik yürütmek için Magento benzeri bir içerik yönetim yazılımı kullanmak istediğinizde, sitenizin buna uyum sağlayabilmesi gerekir.

Güvenlik: Birilerinin sanal mağazanızın kepenklerini zorla kapatmasını istemezsiniz değil mi? Eğer sizin için ayrılan ya da sitenizin üzerinde barındırıldığı sunucuları ele geçirirlerse, bundan çok daha kötüsü bile yapabilirler. Sipariş sürecinde ziyaretçilerinizden kritik veriler aldığınızı ve bunları korumakla yükümlü olduğunuzu unutmayın. Barındırma servisini alacağınız sağlayıcının siteniz ve verilerinin güvenliğini taahhüt edebilmesi gerekir.

Müşteri hizmetleri: Birçok sunucunun ve web sitesinin işletilmesini içeren barındırma hizmetini alacağınız şirketin iyi bir müşteri hizmetine sahip olduğundan emin olun. Bu alanın en iyileri günümüzde 7/24 ulaşılabilir müşteri hizmetleri sunuyor ve bu şekilde kötü sürprizler kötü sonuçlar doğurmadan giderilebiliyor.

Fiyat: Son püf noktasıysa barındırma hizmeti seçerken yalnızca fiyatlara bakarak hareket etmemeniz. Günümüzde bu hizmeti alabileceğiniz yüzlerce ya da binlerce farklı sağlayıcı varken, aralarından en iyi fiyatları sunanların tüm ihtiyaçlarınıza yanıt veremeyeceklerini unutmayın. Fiyatları ancak ve ancak hizmetin içeriği ışığında karşılaştırmanızı tavsiye ederiz.