Kullanıcı deneyimini iyileştirecek araçlar

Kullanıcı deneyimi e-ticaretinizin başarısında kritik rol oynar. Sitenizden memnun ayrılan bir müşteri yeniden geri gelecektir.

Müşterilerinizin platformunuzda geçirdikleri süre boyunca karşılaştıkları süreçleri basitleştirmek, onların daha hızlı şekilde satın alma sayfasına gitmelerine olanak tanır. Fakat bunu yapmak için önce onların davranışlarını analiz edebilmek ve elde edeceğiniz bulgular ışığında hareket etmeniz gerek.

Bugün inceleyeceğimiz iki çevrimiçi araçla, hem müşterilerinizin sitenizde gösterdikleri davranışları daha iyi analiz edebilecek hem de sitenizi hızlandırabileceksiniz.

Müşterilerinizi daha iyi anlayın

Ptengine isimli çevrimiçi aracın sunduğu ısı haritaları, müşterilerinizin web sitenizde yaptıkları hareketleri farklı renk tonlarıyla görselleştiriyor. Araç, her biri farklı davranışları analiz etmek için geliştirilmiş üç harita tipi sunuyor.

İlk harita müşterilerin en çok hangi tuşlara tıkladıklarını göstererek, sitenizin öne çıkan ve göz ardı edilen alanlarını analiz etmenizi sağlıyor. Böylece müşterilerinizin ilgi alanlarını analiz etme şansı yakalıyorsunuz.

İkinci harita müşterilerin farklı sekmelerde ne kadar süre harcadıklarını gösteriyor. Bu bilgiyi kullanarak e-ticaret platformunuzun sekmelerini yeniden düzenleyebilirsiniz.

Üçüncü ve son harita ise müşterilerinizin sayfaların ne kadarını gördüklerini, nerede aşağı inmeyi bıraktıklarını gözler önüne seriyor.  Bu sayede, hangi sayfaların müşterileriniz tarafından verimsiz ve sıkıcı görüldüğünü anlayarak bu sayfaları yenileyebilirsiniz.

Web sitenizi hızlandırın

Google tarafından geliştirilen Page Speed, e-ticaret sitenizin yüklenme hızını ölçen ve yavaşlığın sebeplerini analiz eden güçlü bir araç. Arkasındaki firma Google olduğu için sunduğu veriler bir hayli güvenilir.

Bu aracın kullanımı da bir hayli kolay. Web sitenizin adresini yazdıktan birkaç saniye sonra, Google sitenizin hızını hem bilgisayarlar hem de mobil cihazlar için ölçüyor. Analizin alt bölümünde, sitenizi daha da hızlandırmanız için yapmanız gereken düzeltmeler de tek tek açıklanıyor. Page Speed ayrıca kullanıcı deneyimini iyileştirmenin ücretli ve ücretsiz yollarını da sunuyor.

Sonuç olarak, Ptengine ile müşterilerinizin e-ticaret platformunuzda ne aradığını, hangi bölümlere ilgi gösterdiğini ve nerelerde sıkıldığını fark edebilir, Google Page Speed ile de yapacağınız tüm değişikliklerin hızlıca müşterilerinize sunulmasını sağlayabilirsiniz.