Fintech dünyası Amsterdam’da toplandı

Geçtiğimiz hafta Money 20/20 Europe etkinliğine katılan Global Satış Yöneticisi Haktan Omaçer etkinlikle ilgili izlenimlerini paylaştı;

Finansal teknoloji konusunda sektöre damgasını vuran Money 20/20 Avrupa, geçtiğimiz hafta Amsterdam’da düzenlendi. Etkinlik bitmiş olmasına rağmen halen konuşulmaya devam ediyor. 

Bu sene göze çarpan ilk önemli değişiklik etkinliğin yerinin Kopenhag’dan Amsterdam’a alınmasıydı. Çok kereler ziyaret ettiğim ve her seferinde kendini bana biraz daha sevdiren bu kanallar şehri, laleleri ve bisikletlerinin yanı sıra bundan sonra fintech’le de anılmaya başlayacak gibi. 

Daha önce organizasyon konusunda yaşanan birçok problemin Amsterdam’da yaşanmadığı konusunda sanırım hemen herkes benimle aynı fikirde olacaktır. Şehir, kompakt yapısı, konaklama kolaylığı, son derece kuvvetli toplu taşıma ve kaliteli taksi ağı ile böyle bir etkinliğin üstesinden kolayca gelebildi. Tüm bunların üstüne bir de şehrin eğlence destinasyonlarından birinin “street takeover” adı altında kapatılarak dünyanın dört bir yanından gelen fintech profesyonellerine sunulan networking imkanı gerçekten takdir topladı. Tüm bunlar etkinliğin yerinin değişmesinin çok mantıklı bir karar olduğunu düşündürüyor. 

PayU olarak uzun yıllardır Money 20/20 etkinliklerine sponsor oluyoruz. Bu sene de Naspers CEO’su Bob van Dijk ve PayU CEO’su Laurent Le Moal, Chris Skinner moderatörlüğünde bir de panel gerçekleştirdi. PayU, gelişmekte olan ülkeleri de, özellikle de Hindistan’ı hedefleyen ve orada yaptığı yatırımlarla ön plana çıkan bir şirket. Panel sırasında Hindistan’a yönelik yatırımlarından bahseden Bob van Dijk, Hindistan’ın online kullanıcı adetlerinin Amerika’dan dahi daha yüksek olduğunu belirterek pazar büyüklüğünün yanı sıra gelişme hızına da dikkat çekti. 

PayU Global CCO Matthias Setzer de bir sunum yaparak uluslarası ödemelerle ilgili firmaların dikkat etmeleri gereken noktaları özetledi.  

Etkinliğin tamamına bakacak olursak blockchain, güvenlik ve yapay zeka konularının oldukça dikkat çektiğini söyleyebilirim. 

Benim dikkatimi çeken ise firmaların lokal ödeme çözümlerine gösterdikleri ilgi oldu. E-ihracat sadece Türkiye’de değil dünyada da ön plana çıkan konulardan biri. Haliyle lokal ödeme çözümleri de bu kapsamda öne çıkan konulardan biri oluyor. Konuştuğum müşteriler ve yabancı firmalarda, lokal ödeme çözümlerine gösterilen ilgi neticesinde bu düşünceye vardım.

Ödeme sistemlerinin büyük ilgi gösterdiği etkinliğin, aynı şirkette çalışmış ya da bir şekilde yolları iş için kesişmiş bu insanlar için tam bir kucaklayıcı ortam oluşturması da yine Money 20/20’nin güzel taraflarındandı.

“Her şey mi çok iyi gitti hiç mi olumsuz eleştirin yok?” diye sorabilirsiniz. Ufak tefek eleştirilerim var ama bunların konferansın sunduklarına kıyasla çok da önemli olmadığını düşünüyorum.   

Seneye yeniden görüşmek üzere!