Farklı pazarlarda yerinizi alın

Tüm ülkelerde ticaretin gelişimine ve koşullarına baktığımızda dünden bugüne değişen pek çok yöntem olmasına karşın, büyümenin öncelikli şartının hala sınır ötesine gitmek, yeni pazarlar ve müşteriler bulmak olduğunu görüyoruz.

Bundan yüzyıllar önce farklı pazarlarla ticaret yapmak için gemilerle bilinmeyen denizlere yelken açanlar ya da ticaret yollarında at üzerinde aylarca seyahat edenler ortadan kaybolmaya yüz tutsa da insanoğlu hep aynı amacın peşinde olmuş; farklı pazarlara erişmek.  

Bugün gelişen teknoloji sayesinde farklı pazarlara erişmek herkes için çok daha kolay. Yaşadığınız yer neresi olursa olsun bir online mağaza açarak ürettiğiniz ya da satışına aracılık ettiğiniz bir çok ürünü sınır ötesine taşıyabilir, bu yolla pek çok kazanım elde edebilirsiniz.

Küresel e-ticaret dediğimiz, kimi zaman da e-ihracat diye adlandırdığımız, sınırlar ötesi online satış pazarı gün geçtikçe büyüyor. 

Önümüzdeki dönemde 1 trilyon dolara yaklaşması beklenen küresel e-ticaret pazarının, e-ticaret pazar büyüklüğünün %20'sini de geçmesi bekleniyor. Yurt dışına açılmak firmaların büyümesini gerçek anlamda hızlandıran bir unsur olarak öne çıkıyor. Her ne kadar farklı pazarlara satış yapmak bazı zorlukları beraberinde getirse de hem yeni müşteri, hem de döviz avantajı sayesinde ciddi bir gelir fırsatı olduğunu söylemek mümkün. 

Bu noktada ödeme sistemleri de rekabet avantajı yaratan önemli unsurlardan biri.

Türkiye, online alışverişlerde kredi kartı kullanım oranının yüksekliğiyle dikkat çekiyor. %80 oranında kredi kartıyla gerçekleşen online harcama oranı, farklı ülkelerde çok da düşük olabiliyor. Tek bir Sanal POS ile dünyanın farklı yerlerinden online ödeme almak mümkün. Fakat başka ülkelerde kredi kartı kullanımı Türkiye kadar yoğun değil. Bu noktada alternatif ödeme yöntemleri büyük bir avantaj sunuyor.

Peki nedir bu alternatif ödeme yöntemleri? Bulunduğu lokasyon ve kültürün ihtiyaçlarına göre doğmuş farklı ödeme çözümleri, “alternatif ödeme yöntemleri” olarak adlandırılıyor. Örneğin Almanya’da Sofort, Polonya’da Pay-By-Link ve Çin’de ise AliPay önde gelen alternatif ödeme çözümleri.  

Sınır ötesi ticaretin en sık karşılaşılan teknik sorunlardan biri de 3D Secure kullanımının yurt dışında yaygın olmaması. Bu durum olası harcama itirazlarında işyerlerini mağdur ediyor. Bununla birlikte alternatif ödeme yöntemlerine ağırlık verilerek hem pazarın daha büyük bir kısmına ulaşmak hem de harcama itirazlarını azaltmak mümkün.

PayU uzun zamandır farklı ülkelere satış yapmak isteyen işyerlerine yurt dışında bir şirket açmadan, yabancı kartlarla online ödeme alma ve işlem tutarlarını kur farkından kaynaklı kayıp yaşamadan Dolar, Euro, Sterlin ve Ruble gibi para birimlerinde alma imkanı sunuyor.

Daha büyük çapta satış yapmayı ya da belli pazarları hedefleyen işyerleri için PayU Hub çözümümüzü öneriyoruz. PayU Hub, yurt dışında şirket kurmadan pek çok alternatif ödeme sistemine entegre olmanızı sağlıyor. Bu ödeme çözümlerini arka tarafta tek bir panel üzerinden yönetmek büyük bir operasyon kolaylığı sağlıyor.

3D Secure kaynaklı problemlerde farklı bir çözüm sunuyoruz. 3D Secure gerçekleştirilmeye çalışılan bir işlemden yanıt alınamadığında, işlem 3D Secure olmayan bir POS cihazına yönlendirilerek kart sahibinin tekrar tekrar kart bilgisi girmeden işleminin başarıyla gerçekleşmesini sağlıyor.  Sistemin önemli bir avantajı da fraud işlemleri 7/24 takip ederek online mağazanızda gerçekleşebilecek her türlü sahtecilik işlemini engellemesi.

Hem PayU Sanal POS’ları hem de PayU Hub altyapısı ile yurt dışına satış yapmaya çalışırken yanınızdayız.

Yazan: Fatih Erdoğan / PayU Satış Yöneticisi