E-ticarette video içerikler I: Viral videolar

Bir görsel ya da fotoğraf, bir ürünü yüzlerce kelimeden daha iyi anlatabilir; kısa bir video ise onlarca fotoğrafın bilgisini izleyicilere sunabilir.

Ziyaretçileri satın almayı tamamlamaya ikna etmek için kullanılan araçlar arasından en pahalısının video olduğunu kabul etmek gerek. Amazon, eBay ve daha birçok e-ticaret devinin ürün sayfalarının çoğunda video içeriklere yer vermesi basit bir tesadüfün eseri değil: DemoUp tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, e-ticaret sitelerinde video izleyenlerin dönüşüm oranı, izlemeyenlere kıyasla yüzde 87 daha fazla.

DemoUp’ın araştırması, ürün sayfasında video görmeyen kullanıcıların söz konusu e-ticaret platformunu terk ettiklerine işaret ediyor. Kullanıcılar artık ürün hakkında daha fazla şey okumak değil, görmek istiyor. Eğer söz konusu video sitenizde yoksa kullanıcılar siteyi terk edip Google veya YouTube üzerinden izleme refleksini gösterecektir. Buradaki problem, bu kullanıcıların tekrardan sitenize dönüp, ilgili ürünü satın alma ihtimallerinin bir hayli düşük olması.

Söz konusu video içerikler olduğunda, yanıtlanması gereken soruların da ardı arkası kesilmiyor. Bu yazı dizisinde e-ticaret sitenizde ne tür video içerikler kullanmanız, nasıl içerikler üretmeniz ve ne şekilde sergilemeniz, nasıl bir bütçeye sahip olmanı gerektiği ve en önemlisi de bu içeriklerin nasıl daha fazla satışa dönüşmesini sağlayabileceğinizi yanıtlayacağız.

Ancak tüm bu soru deryasında girmeden önce, dizinin ilk yazısında ticari videonun ne olduğuna ve türlerine göz atarak sağlam temeller atmamız akıllıca olacak.

Viral videolar

Marka bilinirliğini dolaylı yoldan artıran viral videolar, hedef kitleye ulaşmanın en hızlı yollarından biri olarak dikkat çekiyor. Bu reklam türünün başarılı örnekleri, hızla popüler olmaları ve sosyal medyada milyonlarca etkileşim almalarıyla diğerlerinden ayrışırlar.

Viral videolar hakkında başlıca bilinmesi gereken, bu tanıtım türünün yalnızca marka hâlihazırda biliniyorsa etkili olabileceğidir. Eğer video hedef kitlenin ilgisini çekmeyi başarırsa, izleyiciler videoyu yalnızca tüketmekle kalmaz yönlendirilen sayfalara gitmek ve videoyu arkadaşlarıyla paylaşmak konusunda da gönüllü davranırlar.

Viral videoların ilginç yanlarından bir diğeriyse, bu içeriklerin çok pahalı prodüksiyonlarla üretilebileceği gibi, birkaç yüz lira karşılığında da yapılabilmesi. Doğrudan markayı veya bir ürünü tanıtmayan bu videolara ‘viral’ sıfatını getiren, dijital dünyada ne kadar fazla ve çabuk sevildikleridir.

Yazı dizimizin ikinci bölümünde video ürün incelemelerini yapısal olarak inceleyecek ve bu video içerik türünün ziyaretçiler üzerindeki etkisini analiz edeceğiz.