E-ticaretiniz için güçlü ve ücretsiz bir araç: Facebook Graph Search

Facebook Graph Search, dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook tarafından tasarlanmış bir semantik arama motoru. Henüz Türkiye’ye açılmamış olsa da, Facebook dilinizi Amerikan İngilizcesi (English US) olarak değiştirerek kabiliyetlerinden faydalanmanız mümkün.

Semantik arama motoru, Facebook tarafından toplanan tüm verilere dair yazılı sorulan soruları yanıtlamak için geliştirildi. Hâlihazırda sayfanızı takip eden kullanıcıların beğendikleri, yorum yaptıkları, kısacası ilgilerinin yoğunlaştığı alanları gözlerinizin önüne seriyor.

Facebook arama çubuğu, özel olarak ulaşmak istediğiniz kişileri ve hatta onların ait olduğu grubu hedeflemenize olanak tanıyor.

Arama motoru yalnızca İngilizce sorulan yanıtlara yanıt verebiliyor. Örneğin, İstanbul’da yaşayan insanları nelere ilgi duyduğunu öğrenmek için “favorite interests of people who live in İstanbul” yazmanız yeterli.

Takipçileriniz arasından hangilerinin belirli sayfaları beğendiklerini görmeniz ve bu veriden anlamlı bilgiler üretmeniz de mümkün. Örneğin arama motoruna “People who like TEKNOLOJİ MARKET” yazarak, teknoloji market sayfasını beğenen takipçilerinizi görebilir, arkadaşlık isteğinde bulunduğunuz her birine özel mesaj gönderebilirsiniz.

Takipçilerinizin iletişim bilgilerine ulaşın

Kesin sayı bilinmemekle birlikte, sayfaların haftada 200 civarı arkadaşlık isteğinin üzerine çıkması Facebook tarafından hoş karşılanmıyor. Sayısı sürekli mantıklı bir seviyede tutmanız tavsiye edilir.

Facebook Graph Search ile arkadaş olarak eklediğiniz herkesin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Yalnızca Yahoo e-posta adresiyle kullanabileceğiniz bu yöntemle, arkadaşlarınızın e-posta adreslerini Yahoo adres defterine aktarabilirsiniz: Contacts > Actions > Import > Facebook.

Topladığınız e-posta adreslerini Yahoo adres defterinden çıkarmak için ‘Export’ fonksiyonunu kullanmanız gerekiyor fakat sistem istikrarlı çalışmıyor. Ortaya çıkardığı “.csv” uzantılı dosya bir hatadan dolayı boş görünüyor. E-posta adreslerini tek tek toplamak istemiyorsanız, tüm adresleri işaretleyerek bir e-posta gönderme ekranı açın. Bu ekrandan tüm adresleri alabilir ve Excel dosyanıza yapıştırabilirsiniz. Oluşturduğunuz Excel dosyasını e-posta yazılımlarında kullanmak için .csv olarak kaydetmeniz yeterli.