E-ticarette doğru görsel kullanmak için araçlar

Web sitenizin yüklenme süresini kısaltmak için görsellerde değişikliğe gitmek en iyi çözümdür. Ancak kaliteden ödün vermeden daha az yer kaplayan, dolayısıyla daha hızlı yüklenen görsellere ulaşmak için hangi araçları kullanacaksınız?

Bir web sayfasının toplamı birkaç yüz kilobayt ile onlarca megabayt arasında değişiklik gösterebilir. Dosyaların toplam büyüklüğü ne kadar çoksa, yüklenme süresi de o kadar artar ve sabırsızlık, ziyaretçilerin siteyi terk etmesiyle sonlanabilir. E-ticarette ziyaretçi kaybı, para kaybı anlamına da geldiğinden, yüklenme süresini hep kısa tutmak gerekmektedir. Siz de sitenizi analiz ederek, onu ne kadar hızlandırabileceğinizi düşünmelisiniz. Bu işe de görsellerle başlayın, zira sayfadaki dosyaların genellikle en büyükleri görsel dosyalarıdır.

Analiz için  Google’ın PageSpeed Insights ve Yahoo’nun Yslow araçlarını kullanabilirsiniz.

Görselleri boyut ve kalite anlamında en iyi hâle getirmek içinse aşağıdaki araçlardan faydalanabilirsiniz.

Toplam 100’den fazla dosya biçimini destekleyen FileOptimizer, basit arayüzü sayesinde kolayca kullanılabiliyor. Tüm işlem gören dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na göndermesi, sonradan istediklerinizi geri alabilmenizi sağlıyor. Açık kaynaklı ve ücretsiz yazılımı buradan indirebilirsiniz.

Görüntü boyutlarını, kalitesini ya da dosya boyutunu değiştirmek için kullanabileceğiniz bir araç da Image Optimizer. Bu ücretsiz yazılımın avantajı da toplu işlem yapabilmesi. Yani yüzlerce dosyayla tek tek uğraşmak istemeyenlere ciddi zaman kazandırabilir.

Biraz daha gelişmiş işler için RIOT’u tercih edebilirsiniz. Ücretsiz bir yazılım olan RIOT, sıkıştırma parametrelerini kontrol imkânı sunmasının yanında, görselin ilk ve son hâlini yan yana göstererek daha ince ayarların önünü açıyor. Çoklu görsel desteği, görsel düzenleme araacı, renk düzenleme gibi ayarlar da yazılımda mevcut.

Özellikle küçük en ve boya sahip görsellerde daha fazla sıkıştırma kullanabilirsiniz. Ancak büyüklerde kaliteyi koruyarak bunu başarmak zor. Fakat JPEGMini size yardımcı olabilir. Kalite ve çözünürlüğü korurken, görsel dosya boyutunu yüzde 80’e kadar küçültmeyi vaat eden KPEGMini, 50 Megapiksele kadar olan fotoğrafları desteklerken, Adobe Lightroom için de bir eklenti sunuyor. Yazılımın kısıtlı sürümü ücretsiz, Standart sürüm 19,99 dolar, Pro sürümü ise 149 dolara satılıyor.

Görsellerle ilgili araçları illâ bilgisayara indirip kurmanız gerekmiyor. Hızlı bir çözüm aradığınızda ya da başka bir bilgisayardayken internet üzerindeki araçları kullanmak daha mantıklı. Örneğin CompressNow, GIF, JPG, PNG dosya biçimlerini destekliyor ve 9 MB büyüklüğe kadar olan dosyaları sıkıştırıyor. Dosyayı seçin, sıkıştırma seviyesini belirleyin ve yeni hâli indirilmeye hazır!

Wordpress gibi bir içerik yönetim aracı, Amazon S3, Microsoft Azure gibi bulut üzerinde CDN (içerik dağıtım ağı) kullananlar ise tek noktadan çözüm sunan Kraken’i kullanabilirler. Yeniden boyutlandırma, kesme, kayıpsız sıkıştırma için çeşitli metotlar sunan yazılım, Wordpress eklentisine sahip ve dosyaları saydığımız CDN’lere kaydedebiliyor. Web arayüzünden kullanmak ücretsiz, Pro planlar ise ayda 9 dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.