E-ticaret siteleri için Google AMP zamanı

E-ticaret platformu Magento’nun AMP için geliştirdiği ilk ciddi eklentisiyle birlikte, e-ticaret sitelerinin artık yeni mobil sayfa biçimine geçiş yapmalarının vakti geldi.

Google tarafından geliştirilen Accelerated Mobile Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar), mobil internet deneyimi için tasarlanmış hafif bileşenlerden oluşan bir web standardı. Farklı endüstrilerden birçok büyük şirket tarafından benimsenen AMP, mobil web sitelerinin sanal olarak daha hızlı şekilde yüklenebilmesini ve sorunsuz bir mobil sörf deneyimi sunmasını sağlıyor. Google, geleneksel mobil sitelere kıyasla daha iyi bir deneyim sağladıkları için AMP biçiminde oluşturulan web sitelerine, mobil aramalarda üst sıralarda yer veriyor.

Magento e-ticaret platformu için yakın zamanda yayınlanan Plum Rocket isimli bir eklenti, şirketlerin kolaylıkla web sitelerini, kategori ve ürün sayfalarını AMP uyumlu yapmalarını sağlıyor. Eklentiyle, Magento kullanıcısı binlerce e-ticaret platformu için de günceli yakalama şansı doğdu.

AMP henüz olgunlaşmaya başlayan bir proje ve bir e-ticaret sitesinde olmazsa olmaz görülen bileşenleri sunmuyor. Fakat projenin hızlı ve kendinden emin gelişimi ortada. Dünyanın en büyük haber sitelerinden bazıları, kurumsal siteler ve sosyal ağlar, daha ilk günden AMP kullanmaya başladılar.

Mobil sayfalarını AMP ile yenileyen ilk büyük e-ticaret devi ise eBay oldu. eBay'in AMP hamlesi, Google projesinin e-ticaret alanı için henüz tamamen hazır olmadığını gösteriyor. E-ticaret analitiği ve daha iyi mobil ödeme desteği pozitif gelişmelerken, AMP henüz kendi içerisinde bir siparişi sonlandıramıyor. Alışveriş sepeti henüz bu şekilde kullanılamadığından, ziyaretçiler satın almak istedikleri ürünün sayfasından sonra normal mobil sitelere yönlendiriliyorlar.

Google’ın kurguladığı gelecekte tüm mobil web siteleri AMP standardında çalışacak; en azından Google’ın mobil arama sonuçlarında gösterdiklerinin hepsi onlardan oluşacak. Haber siteleri için en iyi hale getirilen biçim, gelecekte e-ticaret odağında iyileştirmeler de kazanacak.