Büyük Veri, perakendede nasıl kullanılır?

Perakendeciler hangi müşteriye ne mesaj göndereceğini ve bu mesajı göndermek için doğru zamanı anlamaya çalışıyorlar. Yanıt basit ama uygulaması biraz çetrefilli: Profillere ayır, davranışlarını tahmin et ve birebir temas anını kişiselleştir!

Tüketiciler kitle iletişimine karşı daha az duyarlı oluyorlar. Ürün gamının sadece kendileri için yaratıldığını düşünmek istiyorlar. Bunu söyleyen biz değiliz, Inretail adlı bir kuruluşun araştırması. Dahası, araştırma sonuçlarına göre kişisel yaklaşımlar, hizmetler ve kişilerin özel ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş özel hizmetler başarıya giden yolu açıyor.

Perakende günümüzün hızlı ve bol seçenekli alışveriş dünyasında eskiye göre daha zor durumda. Web’de perakendenin işi de farklı değil, kolay ulaşılabilirlik avantajı sunarken, görünürlüğünü yükseltmesi oldukça zor olabiliyor. Fakat teknolojiyi doğru kullanarak bu engeller aşılabilir.

Web için her müşteri hareketi bir veri anlamına geliyor. Ölçülebilir, kayıt edilebilir ve toplu olarak analiz edilebilir. Ancak bu işi de bir adım öteye götürünce, karşımıza kestirimci (predictive) algoritmalar çıkıyor. Yani insan gözüyle bakarak görmenin zor olduğu paternleri bilgisayar yakalıyor ve bunların bir algoritmasını çıkartarak, özellikle satış gibi alanlarda dönüşümü yükseltebiliyor.

Dönüşümde yüzde 50 artış!

Araştırma ve piyasa yorumundan biraz uzaklaşalım ve neler yapılabileceğini konuşalım. Son alışveriş, son ziyaret, sıklık ve parasal değeri bir araya getirerek 360 derecelik bir müşteri görüntüsü ortaya koymak, ilk adım olmalı. Bunun için de müşterinizle ilgili ne kadar bilgi toplayabilirseniz toplamanız gerekiyor. En son ne zaman satın aldı, ne aldı, ne sıklıkla alıyor ve ne kadar ödüyor gibi veriler kritik.

İkinci adımda ise davranış paternlerini yakalamakla ilgili. Burada bir makine öğrenimi sistemi veya çözümü kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Benzer durumdaki müşterilerin ne yaptığını görebilir, bunlara göre satın alma eşleştirmeleri ya da yeni teklifler sunabilirsiniz. Bu süreci otomatikleştirerek, e-ticaret işinizin büyümesini olumlu etkilemek de mümkün.

Bu teklifleri site, uygulama üzerinden sunduğunuz gibi, kişisel e-posta kampanyaları da hazırlamakta kullanabilirsiniz. Bir pazarlama yazılımı olan Copernica’ya göre, bu şekilde yapılan çapraz satışlar dönüşüm oranında yüzde 50 artış sağlıyor.